Area basketball scores

Fremont 59, Lincoln Northeast 47

Lincoln East 48, Norfolk 40


Class C-1

Subdistrict C1-1

Omaha Roncalli 52, Omaha Concordia 34

Subdistrict C1-2

Louisville 51, Ashland-Greenwood 36

Subdistrict C1-3

West Point-Beemer 62, Winnebago 43

Subdistrict C1-4

North Bend Central 65, Wahoo 61, OT

Subdistrict C1-5

Lincoln Christian 49, Malcolm 42

Subdistrict C1-6

Syracuse 34, Fairbury 30

Subdistrict C1-7

Norfolk Catholic 35, Pierce 15

Subdistrict C1-8

St. Paul 38, Columbus Scotus 33

Subdistrict C1-9

Broken Bow 45, O'Neill 39

Subdistrict C1-10

Adams Central 42, Kearney Catholic 32

Subdistrict C1-11

Chase County 47, Gothenburg 32

Subdistrict C1-12

Chadron 52, Ogallala 34


Class C-2

Subdistrict C2-1

Nebraska City Lourdes 42, Elmwood-Murdock 31

Subdistrict C2-2

Oakland-Craig 52, Yutan 39

Subdistrict C2-3

Freeman 33, Southern 14

Subdistrict C2-4

Guardian Angels 47, Ponca 33

Subdistrict C2-5

Clarkson/Leigh 41, Howells/Dodge 39

Subdistrict C2-6

Centennial 32, Bishop Neumann 21

Subdistrict C2-7

Crofton 53, North Central 38

Subdistrict C2-8

Superior 72, Fillmore Central 41

Subdistrict C2-9

Hastings St. Cecilia 52, Grand Island Central Catholic 33

Subdistrict C2-10

Wood River 47, Ravenna 37

Subdistrict C2-11

South Loup 51, Elm Creek 36

Subdistrict C2-12

Bridgeport 59, Morrill 50


Class D-1

Subdistrict D1-1

Archbishop Bergan 54, Pender 34

Subdistrict D1-2

Weeping Water 53, Humboldt/Table Rock-Steinauer 35

Subdistrict D1-3

Hartington Cedar Catholic 57, Hartington-Newcastle 38

Subdistrict D1-4

Laurel-Concord/Coleridge 52, Elkhorn Valley 47

Subdistrict D1-5

CWC 60, Humphrey/Lindsay Holy Family 51

Subdistrict D1-6

Twin River 41, Palmer 33

Subdistrict D1-7

Diller-Odell 46, Meridian 41

Subdistrict D1-8

Pleasanton 55, Shelton 21

Subdistrict D1-9

Alma 38, Franklin 32

Subdistrict D1-10

Maywood-Hayes Center 36, North Platte St. Patrick's 31

Subdistrict D1-11

Cambridge 49, Dundy County-Stratton 34

Subdistrict D1-12

South Platte 45, Kimball 17


Class D-2

Subdistrict D2-1

Falls City Sacred Heart 35, Sterling 31

Subdistrict D2-2

Wynot 53, Randolph 10

Subdistrict D2-3

Dorchester 28, Exeter/Milligan 18

Subdistrict D2-4

Bloomfield 45, Stuart 39

Subdistrict D2-5

Humphrey St. Francis 71, Riverside 10

Subdistrict D2-6

Lawrence-Nelson 59, Bruning-Davenport/Shickley 54

Subdistrict D2-7

Anselmo-Merna 41, Sumner-Eddyville-Miller 34

Subdistrict D2-8

Loomis 64, Silver Lake 48

Subdistrict D2-9

Mullen 55, Arthur County 34

Subdistrict D2-10

Wauneta-Palisade 34, Medicine Valley 28

Subdistrict D2-11

Crawford 54, Sioux County 46

Subdistrict D2-12

Leyton 34, Minatare 32

Tags

In other news