L&C track conference

PLAINVIEW AND WAUSA traded leads for girls title all throughout the day. The Pirates would take the title by one.

PLAINVIEW — While the Hartington-Newcastle boys were cruising to yet another Lewis & Clark conference championship, all eyes at Plainview High School on Monday were keeping a close watch on the girls team championship battle.

The host Pirates and Wausa traded the lead until the final event when Plainview was able to slip past Wakefield in the final 50 meters of the 1,600-meter relay for a fifth-place finish that gave them the four points they needed to slip past the Lady Vikings to win the title.

Plainview's depth in the distance events helped them overtake Wausa after the 1,600-meter run, but Wausa's speed put them back in the driver's seat after a dominating win in the 400-meter relay, setting up the exciting finish in the final event of the day.

"That was what we were shooting for," Plainview coach Jen Hodson said after her team placed fifth and Wausa was unable to crack the top eight scoring positions. "Everybody we had was running within four seconds of each other, and we knew that we just had to beat Wausa's time, so that's what we were gunning for."

Wausa's foursome of Abrielle Nelson, Darla Nelson, Esther Nelson and Leah Bloomquist ran the first of two legs in the 1,600-meter final in 4:46.07, giving Plainview a mark to shoot for. The Lady Pirates kept a solid pace with Kylie Mosel, Kenzie Mosel and Grace Hoffman, and then Kaitlynn Dougherty was able to slip past Wakefield's Aishah Valenzuela with about 40 meters to go, moving Plainview into fifth place.

The four points scored — the conference scored eight places rather than the usual six during the regular season — gave Plainview a 90-89 advantage and the conference championship.

"The girls were just determined to win today, and each individual did what they could to help us get that done today," Hodson said.

Plainview put themselves in position to win with the help of some key finishes in the distance races.

Jade Rickard won both the 1,600 and 3,200-meter runs, and Plainview was also able to score with lower-medal finishes, getting a sixth from Brittani Gutz in the 1,600 and again with a fourth and a sixth in the 3,200 with Gutz and Brooklynn Kumm.

"Those points in the distance events were important, and it's been down to the wire all season for these girls," Hodson said. "They just pushed each other and we were able to get the extra points in those events."

Plainview also won the 3,200-meter relay with Rickard, Mosel, Kenzie Mosel and Kaitlynn Dougherty taking the title by more than 12 seconds over Wausa's team of Esther Nelson, Darla Nelson, Hannah Hubers and Ann Woockman. Plainview got another win in the 300-meter hurdles as Caroline Akinnigbagbe outran Bloomfield's Alexandra Eisenhauer for the individual title.

Wausa did put themselves in position to win the team title thanks to the sprinting efforts of Paige Nissen, who won the 100 and 200 and was joined by Bloomquist, Ruth Johnson and Kaitlyn Kumm on the winning 400-meter relay.

Bloomfield, which finished five points behind Wausa in the 16-school competition for third, got a win from Eisenhauer in the 100-meter hurdles.

Other girls winners included Ponca's 1,600-meter relay, Allen's Alli Jackson in the 400 and 800, Belle Harms of Hartington-Newcastle in the high jump and triple jump, Jordyn Carr of Allen in the long jump, Abbe Morton of Hartington-Newcastle in the pole vault, Ponca's Brooke Languis in the shot put and Wakefield's Anna Lundahl in the discus.

WHILE THE GIRLS went down to the wire, the Hartington-Newcastle boys took care of business and set an early pace in the field events. That helped them to a 28.5-point spread over runner-up Wakefield, which edged out Osmond by one point for runner-up honors.

The Wildcats rode the legs of Lincoln McPhillips, who swept the jumping events and added a win in the 100-meter dash for a four-gold medal performance.

Hartington-Newcastle won four of the six field events and scored in all six, accounting for more than half of their 117.5 points, which surprised their coach, Blair Kalin.

"We really came out of the field events better than I thought we would," he said. "(Matthew) Meisenheimer won the discus, we had three guys medal in the pole vault and then Lincoln just did his thing with those three wins. We had some really good efforts in the field events, and that just carried over to the track."

The Wildcats scored in all but two events on the track and had multiple medalists in the 200-meter finals as they were able to build a big lead going into the late-afternoon break and cruise to the team title.

"The kids performed well today," Kalin said. "It wasn't an ideal day weather-wise, but we have some kids who really want to do well and we have some good tradition and the kids take a lot of pride in their efforts."

Wakefield won three events, taking the 1,600 and 3,200-meter relay titles and getting an individual win with Esgar Godinez' first-place finish in the 400-meter dash.

Osmond's third-place finish was led by their distance runners. Graysen Schultze led three Tigers on the medal stand in the 1,600-meter run, and teammates Mason Bykerk and Jared Bessmer finished first and second in the 3,200.

Allen scored well in the sprints, winning the 400-meter relay and getting a first-place finish from Noah Carr in the 200. He also finished second in the 100 and Brogan Jones trailed Godinez in the sprint to the finish in the 400.

Randolph dominated the hurdles, with Keaton Backhaus winning the 110-meter highs and finishing second to teammate Noah Scott in the 300. Carson Gaarder of Homer was the champion in the 800, Alex Homan of Creighton won the pole vault and Ponca's Michael Logue claimed honors in the shot put.

Lewis & Clark Conference

Boys Team Standings

Hartington-Newcastle 117.5, Wakefield 89, Osmond 88, Allen 78.5, Randolph 52, Bloomfield 41.5, Creighton 34.5, Ponca 34, Plainview 32, Homer 32, Wynot 24, LCC 22, Walthill 14, Winnebago 3, Wausa 1, Winside 0.

Individual Medalists

Long jump - 1. Lincoln McPhillips, H-N, 20-10 1/2. 2. Romello Porter, Walthill, 19-8. 3. John Scholte, Plainview, 19-7. 4. Sam VanMetre, Creighton, 19-0 1/2. 5. Thad Hazen, Creighton, 18-10 1/2. 6. Aaron Chishiba, Osmond, 18-10 1/2. 7. Carter Lemmons, H-N, 18-9 1/2. 8. Jeffery Demke, Wakefield, 18-8.

High Jump - 1. Lincoln McPhillips, H-N, 6-4. 2. Keaton Backhaus, Randolph, 6-2. 3. Cody Babl, LCC, 6-0. 4. (tie) Steven Cooks, Allen, and Carter Lammers, H-N, 5-8. 6. JT Bass, Winnebago, 5-8. 7. Romello Porter, Walthill, 5-8. 8. Keaton Eichelberger, Plainview, 5-8.

Triple Jump - 1. Lincoln McPhillips, H-N, 41-10. 2. Keaton Backhaus, Randolph, 40-8 3/4. 3. Solomon Peitz, Wakefield, 40-7 1/4. 4. Sam VanMetre, Creighton, 38-11. 5. Graysen Schultze, Osmond, 38-5 1/4. 6. Justus Maertins, Osmond, 38-2. 7. Keaton Eichelberger, Plainview, 38-0 3/4. 8. Josh Grone, Allen, 37-11.

Pole Vault - 1. Alex Homan, Creighton, 13-0. 2. Turner Korth, H-N, 11-10. 3. Gage McGill, Ponca, 11-10. 4. Paul Masin, Ponca, 10-0. 5. Shawn Pinkelman, H-N, 9-6. 6. Aiden Gratzfeld, H-N, 9-0. 7. (tie) Tyson Sauser, Bloomfield, and Jake Tauber, Creighton, 8-6.

Discus - 1. Matthew Meisenheimer, H-N, 122-8. 2. Dalton Gieselman, Bloomfield, 122-8. 3. Austin Hall, LCC, 121-10. 4. Alex Camarena, Wakefield, 118-9. 5. Ethan Hochstein, Wynot, 117-7. 6. Matt Logue, Ponca, 110-4. 7. Peyton Wieseler, Wynot, 107-10. 8. Trevor Doerr, Plainview, 106.4.

Shot Put - 1. Michael Logue, Ponca, 43-10 1/2. 2. Alexis Solorzano, Osmond, 41-7. 3. Matt Logue, Ponca, 41-5. 4. Noah Scott, Randolph, 41-2 1/2. 5. Matthew Meisenheimer, H-N, 40-10. 6. Dalton Giselman, Bloomfield, 40-0. 7. Ethan Hochstein, Wynot, 39-9. 8. Lucas Hammer, Plainview, 38-3 1/2.

100 - 1. Lincoln McPhillips, H-N, 11.44. 2. Noah Carr, Allen, 11.52. 3. Esgar Godinez, Wakefield, 11.70. 4. Trenton Holz, Bloomfield, 11.74. 5. Dylon Harder, Wakefield, 11.82. 6. Noah Scott, Randolph, 11.89. 7. John Scholte, Plainview, 11.99. 8. Thad Hazen, Creighton, 11.99.

200 - 1. Noah Carr, Allen, 24.20. 2. Justin Erb, Wakefield, 25.05. 3. Trenton Holz, Bloomfield, 25.13. 4. Jacob Huerta, Homer, 25.23. 5. Dylon Harder, Wakefield, 25.40. 6. Kobe Heitman, H-N, 25.51. 7. Jake Peitz, H-N, 25.54. 8. Adam Johnson, Bloomfield, 25.67.

400 - 1. Esgar Godinez, Wakefield, 53.60. 2. Brogan Jones, Allen, 54.22. 3. Anthony Heiman, Osmond, 55.19. 4. Avery Fredericksen, Allen, 55.36. 5. Jacob Huerta, Homer, 55.76. 6. Devin Twohig, Allen, 56.36. 7. Dawson Samuelson, Wakefield, 56.81. 8. Owen Sudbeck, Wynot, 56.87.

800 - 1. Carson Gaarder, Homer, 2:07.78. 2. Brogan Jones, Allen, 2:08.21. 3. Sam Heitz, Wakefield, 2:10.06. 4. Shaye Morten, H-N, 2:11.92. 5. Chishiba Johnson, Osmond 2:13.17. 6. Brian Johnson, Creighton, 2:13.39. 7. Landon Boysen, LCC, 2:14.38. 8. Gabe Peitz, Wakefield, 2:15.18.

1,600 - 1. Graysen Schultze, Osmond, 5:06.18. 2. Grant Lander, Homer, 5:06.31. 3. Anthony Haberman, Wynot, 5:12.79. 4. Shaye Morten, H-N, 5:14.77. 5. Gabe Peitz, Wakefield, 5:14.94. 6. Jared Bessmer, Osmond, 5:16.99. 7. Joshua Gansebom, Osmond, 5:24.58. 8. Juan Lopez, Wakefield, 5:27.89.

3,200 - 1. Mason Bykerk, Osmond, 11:10.91. 2. Jared Bessmer, Osmond, 11:16.22. 3. Keagan Mosel, Plainview, 11:24.54. 4. Cory Martinson, Bloomfield, 11:28.22. 5. Landon Wieseler, Wynot, 11:33.51. 6. Jaden Sobotka, Plainview, 11:48.45. 7. Dillon Olson, LCC, 11:57.87. 8. Isaac Verzani, Allen, 12:07.61.

110 hurdles - 1. Keaton Backhaus, Randolph, 16.18. 2. Turner Korth, H-N, 16.38. 3. Keaton Wattier, Osmond, 16.80. 4. Nate Christiansen, Plainview, 16.81. 5. Romello Porter, Walthill, 16.91. 6. Deagan Puppe, LCC, 17.55. 7. Braden Eisenhauer, Bloomfield, 17.80. 8. Justus Maertins, Osmond, 18.21.

300 hurdles - 1. Noah Scott, Randolph, 43.10. 2. Keaton Backhaus, Randolph, 43.29. 3. Turner Korth, H-N, 43.89. 4. Justus Maertins, Osmond, 44.50. 5. Lukas Oswald, Allen, 45.13. 6. Zephan Tinsley, Wakefield, 45.22. 7. Steven Cooks, Allen, 45.83. 8. Nate Christiansen, Plainview, 46.56.

400 relay - 1. Allen, 46.10. 2. Wakefield, 46.47. 3. H-N, 46.75. 4. Creighton, 47.49. 5. Bloomfield, 48.09. 6. Plainview, 48.13. 7. Osmond, 48.66. 8. Wausa, 49.24.

1,600 relay - 1. Wakefield, 3:42.36. 2. Allen, 3:45.30. 3. Bloomfield, 3:50.77. 4. Osmond, 3:51.91. 5. Ponca, 3:53.91. 6. H-N, 3:54.83. 7. Wynot, 3:56.67. 8. LCC, 4:00.80.

3,200 relay - 1. Wakefield, 9:06.37. 2. Osmond, 9:14.83. 3. Allen, 9:19.32. 4. Homer, 9:19.52. 5. H-N, 9:24.66. 6. Wynot, 9:24.76. 7. LCC, 9:49.93. 8. Plainview, 9:54.84.

Girls Team Standings

Plainview 90, Wausa 89, Bloomfield 84, Ponca 74, Wynot 73, Allen 63, Hartington-Newcastle 53.5, LCC 29, Randolph 25, Homer 25, Wakefield 22, Osmond 16.5, Creighton 9, Winside 7, Winnebago 3, Walthill 0.

Individual Medalists

Long jump - 1. Jordyn Carr, Allen, 15-10 1/2. 2. Ruth Johnson, Wausa, 15-10. 3. Caroline Akinnigbagbe, Plainview, 15-9. 4. Krystal Sudbeck, Wynot, 15-0. 5. Autumn Lammers, H-N, 14-11 1/2. 6. Kaitlyn Heimes, Wynot, 14-9. 7. Shaelee Planer, Wynot, 14-6. 8. Karrena Modlin, Homer, 14-0 1/2.

High Jump - 1. Belle Harms, H-N, 4-10. 2. Karley Heimes, Wynot, 4-8. 3. Erica Wolfgram, LCC, 4-8. 4. (tie) Makenzie Johnson, Osmond, and Autum Lammers, H-N, 4-6. 6. Dylan Harris, Homer, 4-6. 7. Evelyn Krusemark, Ponca, 4-6. 8. Esther Nelson, Wausa, 4-4.

Triple Jump - 1. Belle Harms, H-N, 33-7 1/2. 2. Caroline Akinnigbagbe, Plainview, 32-4. 3. Karrena Modlin, Homer, 31-0 3/4. 4. Kennedy Johnson, Osmond, 30-7 1/4. 5. Kaitlyn Heimes, Wynot, 30-6 1/4. 6. Alex Neff, Winnebago, 29-7 1/2. 7. Autumn Lawson, Wynot, 29-4 1/4. 8. Sierra Nielsen, Creighton, 29-0 1/4.

Pole Vault - 1. Abbe Morten, H-N, 8-0. 2. (tie) Michaela Johnson, Bloomfield, and Ella McFarland, Bloomfield, 8-0.4. Evvie Krie, H-N, 7-6. 5. Ashtyn Fritz, Creighton, 7-6. 6. Maycey Zimmerer, Creighton, 7-0. 7. Maggie McGill, Ponca, 7-0. 8. Hayle Gregeer-Miller, Plainview, 7-0.

Discus - 1. Anna Lundahl, Wakefield, 102-10. 2. Jaide Kaiser, Wausa, 93-6. 3. Madison Riley, Ponca, 91-7. 4. Cassidy Thomas, Allen, 91-0. 5. Brooklyn Eisenhauer, Bloomfield, 90-11. 6. Emily Nelsen, Homer, 89-7. 7. April Folkers, Wynot, 87-5. 8. Jackie Escalante, Winside, 87-2.

Shot Put - 1. Brooke Languis, Ponca, 38-11. 2. Emily Reis, Homer, 33-3. 3. Ashelyn Abler, Winside, 32-11. 4. Tailynn Lawyer, Ponca, 32-10. 5. Sydney Chapman, LCC, 32-5. 6. Aspen Jansen, H-N, 32-2 1/2. 7. Brooklyn Eisenhauer, Bloomfield, 32-2. 8. Morgan Kleinschmit, Wausa, 30-2.

100 - 1. Paige Nissen, Wausa, 13.16. 2. Alexandra Eisenhauer, Bloomfield, 13.38. 3. Jordyn Carr, Allen, 13.47. 4. Krystal Sudbeck, Wynot, 13.68. 5. Ruth Johnson, Wausa, 13.86. 6. Teagan Kneifl, H-N, 13.90. 7. Vanessa Vance, LCC, 14.03. 8. Breanna Chase, Wakefield, 14.09.

200 - 1. Paige Nissen, Wausa, 27.74. 2. Jordyn Carr, Allen, 28.45. 3. Krystal Sudbeck, Wynot, 29.21. 4. Kai Seneviratne, Ponca, 29.43. 5. Autumn Lammers, H-N, 29.84. 6. Ruth Johnson, Wausa, 29.92. 7. Keely Pinkelman, Randolph, 29.99. 8. Vanessa Vance, LCC, 30.75.

400 - 1. Alli Jackson, Allen, 1:03.36. 2. Kaci Day, Ponca, 1:05.41. 3. Addison Villwok, Randolph, 1:06.13. 4. Lauren Pinkelman, Bloomfield, 1:07.00. 5. Karly Heimes, Wynot, 1:07.19. 6. Kate Bruns, Bloomfield, 1:07.34. 7. Kendra Pinkelman, Wynot, 1:07.35. 8. Kortney Fethkenher, Ponca, 1:07.43.

800 - 1. Alli Jackson, Allen, 2:36.11. 2. Kenzie Mosel, Plainview, 2:37.79. 3. Esther Nelson, Wausa, 2:40.63. 4. Emersyn Sudbeck, Wynot, 2:41.67. 5. Kortney Fethkenher, Ponca, 2:43.71. 6. Charlie Winkelbauer, Randolph, 2:43.83. 7. Darla Nelson, Wausa, 2:44.15. 8. Kaitlynn Dougherty, Plainview, 2:45.39.

1,600 - 1. Jade Rickard, Plainview, 5:55.53. 2. Bree Eisenhauer, Bloomfield, 5:58.44. 3. Addison Villwok, Randolph, 6:22.23. 4. Ann Woockman, Wausa, 6:24.68. 5. Maggie McGill, Ponca, 6:24.75. 6. Brittani Gutz, Plainview, 6:25.77. 7. Ella McFarland, Bloomfield, 6:29.80. 8. Jamie Dolph, Wakefield, 6:32.50.

3,200 - 1. Jade Rickard, Plainview, 12:37.14. 2. Bree Eisenhauer, Bloomfield, 12:42.29. 3. Ella McFarland, Bloomfield, 13:45.74. 4. Brittani Gutz, Plainview, 13:49.63. 5. Ann Woockman, Wausa, 13:59.02. 6. Brooklyn Kumm, Plainview, 14:05.96. 7. Jamie Dolph, Wakefield, 14:07.27. 8. Emily Woockman, Wausa, 15:10.01.

100 hurdles - 1. Alexander Eisenhauer, Bloomfield, 17.46. 2. Vanessa Vance, LCC, 17.75. 3. Destiny Rickard, Plainview, 18.01. 4. Evelyn Krusemark, Ponca, 18.16. 5. Hayley Greger-Miller, Plainview, 18:24. 6. Autumn Lawson, Wynot, 18.29. 7. Abrielle Nelson, Wausa, 19.31. 8. Cassidy Thomas, Allen, 19.33.

300 hurdles - 1. Caroline Akinnigbagbe, Plainview, 52.62. 2. Alexandra Eisenhauer, Bloomfield, 53.02. 3. Abrielle Nelson, Wausa, 53.42. 4. Kendra Pinkelman, Wynot, 53.71. 5. Kinsey Hall, LCC, 54.96. 6. Aerial Chamberlain, Homer, 54.97. 7. Emma Bermel, Randolph, 55.16. 8. Annie Vavra, Homer, 56.98.

400 relay - 1. Wausa, 54.82. 2. Ponca, 55.03. 3. Wynot, 55.79. 4. Wakefield, 55.97. 5. LCC, 56.25. 6. Osmond, 57.17. 7. Allen, 57.20. 8. Plainview, 57.34.

1,600 relay - 1. Ponca, 4:29.61. 2. Allen, 4:30.45. 3. Bloomfield, 4:32.29. 4. Wynot, 4:35.15. 5. Plainview, 4:37.15. 6. Wakefield, 4:38.47. 7. Osmond, 4:42.34. 8. Randolph, 4:45.50.

3,200 relay - 1. Plainview, 10:45.00. 2. Wausa, 10:57.60. 3. Wynot, 11:15.00. 4. Randolph, 11:20.00. 5. Ponca, 12:36.00. 6. Allen, 12:38.00. 7. Osmond, 12:42.00. 8. Creighton, 13:55.00.

In other news

Recaps from weekend contests involving Northeast Community College men's and women's basketball, South Dakota women's basketball, Wayne State College volleyball, and Norfolk High School unified bowling.

LINCOLN — Two scores in less than two minutes of play clock flipped the game entirely, and led to a 37-21 win for Wisconsin over Nebraska on Saturday.The Huskers led 14-10 after an Adrian Martinez rushing touchdown, but a 55-yard touchdown pass from Jack Coan to AJ Turner, followed by a pick…